Ogłoszenia parafialne

32 NIEDZIELA ZWYKŁA

10 XI 2019 r.

„W mocy Bożego Ducha”

dzisiaj:

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – Sudan Południowy

17.30 Różaniec z wypominkami

 

święci tygodnia:

poniedziałek:

św. Marcina z Tours, biskupa

wtorek:

św. Jozafata, biskupa i męczennika

środa:

św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

 

w tym tygodniu:

poniedziałek:

101 Rocznica Odzyskania Niepodległości

10.00 Msza święta za Ojczyznę

środa:

18.00 Msza Święta z nowenną do Matki Bożej Fatimskiej

czwartek:

10.00 Msza Święta z nowenną do św. Jana Pawła II

piątek:

dzień modlitwy do Miłosierdzia Bożego

18.00 Msza Święta z Koronką do Miłosierdzia Bożego

w przyszłą niedzielę:

niedziela Powołań.

Nasza parafia gościć będzie kleryków naszego Seminarium, którzy razem z nami modlić się będą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Wygłoszą kazania i spotkają się z młodzieżą w sali w podziemiach kościoła.

na Mszę św. o 8.30 zapraszamy klasy VIII i młodzież szkół ponadpodstawowych

na Mszę św. o 11.30 – klasy VII i VI

Ofiara z tacy przeznaczona będzie na potrzeby Seminarium.

Intencje i ofiary:

od Róży mężczyzn zel. Pena Stanisław – 300 zł. „ Bóg zapłać!”

Msza święta za zmarłych z Róży - w piątek o 18.00

 

XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym –Sudan Południowy

Brak szpitali, opieki medycznej, środków do życia i bezrobocie. Wojna przynosi wszystko, co najgorsze. Mówiliśmy to często przy okazji Syrii czy Iraku. W Sudanie Południowym jest jeszcze gorzej – powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.W najbliższą niedzielę 10 listopada obchodzić będziemy XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W przekazie do Polaków papież Franciszek zachęcił do modlitwy, a także wsparcia dla chrześcijan, którzy cierpią tylko za to, że wyznają wiarę w Chrystusa.

Przypominamy, że w najbliższą niedzielę nasze oczy zwrócone są w stronę Sudanu Poludniowego.

 

W tym roku pomoc duchowa i materialna w sposób szczególny jest kierowana do chrześcijan w Sudanie Południowym.

 

W Sudanie Południowym trwa klęska głodu. Ks. prof. Waldemar Cisło powiedział, że „śmiertelność dzieci jest tam bardzo wysoka. Po urodzeniu wiele z nich umiera”.

Do 10. roku życia nie dożywa zbyt wiele dzieci. 7 tysięcy osób, na 13 milionów mieszkających w Sudanie, potrzebuje natychmiastowej pomocy. W tym rejonie Afryki przez długi czas panowała susza. Teraz mamy powodzie, więc panują skrajności pogodowe. (…) W Sudanie ludziom nie opłacało się hodować zwierząt, bo przychodziło wojsko i jak zwierzę podrosło, to je zabierali czy zabijali. Czołgi rozjeżdżały ich pola uprawne. To bardzo dramatyczna sytuacja. Chcemy się więc pochylić nad tym Kościołem – wskazał duchowny.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że w Sudanie Południowym „60 proc. ludzi nie ma dostępu do czystej, pitnej wody, co wiąże się z chorobami”.

– Brak szpitali, opieki medycznej, środków do życia i bezrobocie. Wojna przynosi wszystko, co najgorsze. Mówiliśmy to często przy okazji Syrii czy Iraku. W Sudanie jest jeszcze gorzej. Nie zapomnę trudnych sytuacji, kiedy w obozie wokół Chartumu odwiedzaliśmy tych ludzi. Czasami kilogram mąki czy cukru decydował tam o przeżyciu rodziny. Często starsze dzieci przyjmowały obowiązek wychowania swojego młodszego rodzeństwa, bo rodzice albo zginęli, albo w czasie zawieruchy wojennej się pogubili. W Ugandzie byliśmy też w obozach, w których były dzieci. Ksiądz biskup z Liry mówił mi, że kilkunastoletnie dziewczynki niejednokrotnie się prostytuowały, żeby dostać cokolwiek do jedzenia dla swojego młodszego rodzeństwa. To jest ten poziom biedy, ten poziom dramatyzmu – podkreślił.

Ks. prof. Waldemar Cisło powiedział, że „wyżywienie dla dziecka kosztuje dziennie ok. jednego dolara. Można kupić jedzenie, żeby te dzieci nie umierały z głodu”.

– Jeśli dzieci są dożywione i mają dostęp do czystej wody, wtedy nie mamy chorób czy innych problemów, które wynikają z niedożywienia – zaznaczył.

 


 
galeria_parafia_13.jpg